FAQ

26. Czy cyrkon jest zbyt twardy i powoduję abrazję?

Abrazja w stomatologii oznacza utratę tkanek zęba w wyniku tarcia. W praktyce przekłada się to na ścieranie, czyli zużycie zębów. Jak wiadomo, z natury słonie umierają z głodu w wieku 50-60 lat w wyniku całkowitego starcia zębów. Zsynteryzowany Cyrkon Prettau® dzięki swoim właściwościom, a szczególnie dużej gęstości i gładkości po wypolerowaniu, nie powoduje ścierania naturalnego uzębienia.

Można to zilustrować na następującym przykładzie: pocierając kawałkiem drewna o gładką powierzchnię szkła nie zauważymy żadnych objawów ścierania drewna, natomiast pocierając tym samym kawałkiem drewna o drewno zaobserwujemy powstawanie drzazg na skutek ścierania. Podczas tarcia naturalnego zęba z cyrkonem powstaje sytuacja jak przy pocieraniu drewna o szkło. Nie następuje ścieranie. Właściwości ścierne każdego materiału są związane z jego twardością i gładkością. Im gładszy i bardziej twardy materiał, tym jego właściwości cierne są mniejsze.

Dla przykładu, dużo bardziej porowata struktura porcelany lub metalu w kontakcie z zębami naturalnymi działa jak papier ścierny. W porównaniu z cyrkonem, porcelana jest 1000 krotnie bardziej abrazyjna od cyrkonu. Nasze doświadczenia z cyrkonem jednoznacznie dowodzą, iż nie powoduje on praktycznie ścierania naturalnych zębów.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7